• ozobot

  nowoczesne pomoce dydaktyczne

 • zainteresowania

  rozwijanie zainteresowań i umiejętności

 • klasy pływackie

  nauka pływania

 • sztandar

  tradycja i nowoczesność

Zdjęcia23 października 2018 klasy IV wybrały się na wycieczkę do Sztolni Czarnego Pstrąga i Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Pierwszą atrakcją była wizyta w Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Krętymi schodami ok 30 m. zeszliśmy do podziemnej przystani. Pod ziemią wsiedliśmy do zacumowanych łodzi i przy świetle lamp górniczych przepłynęliśmy 600 m pomiędzy szybem „Sylwester” a szybem „Ewa”. Przewodnik opowiadał jak powstała sztolnia, do czego służyła, skąd wzięła się jej nazwa oraz wiele innych ciekawych rzeczy, m.in. to że Sztolnia Czarnego Pstrąga jest zgłoszona na listę światowego dziedzictwa „UNESCO”.

Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Z kopalni udali się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje sie obok wejścia do kopalni. Podziwiali i dotykali eksponaty z przełomu XIX i XX wieku, które niegdyś były cudem techniki i pozwalały na szybszą i bardziej wydajną pracę. Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem.