• ozobot

  nowoczesne pomoce dydaktyczne

 • zainteresowania

  rozwijanie zainteresowań i umiejętności

 • klasy pływackie

  nauka pływania

 • sztandar

  tradycja i nowoczesność

Dnia 16.05.2019 roku klasa Va wraz z wychowawcą p. Jakubem Biłykiem udała się na warsztaty „Tajemnica ciemności” w katowickim stowarzyszeniu „Ważne miejsce”.

Już za drzwiami przenieśliśmy się w podróż po krainie całkowitej ciemności, zdając się tylko na siebie i wspomagającego naszą wycieczkę niewidomego przewodnika. Przebywając w mroku szybko uświadomiliśmy sobie, że codzienne czynności w tych warunkach stają się niezwykłym przeżyciem. Dowiedzieliśmy się, jak należy się ze sobą komunikować, gdy nie można odwołać się do zmysłu wzroku, staraliśmy się oszacować odległość i rozpoznawać otoczenie. Przede wszystkim jednak doświadczyliśmy świata niewidomych i słabowidzących. Najtrudniejszą częścią warsztatów było zadanie polegające na wejściu do tramwaju, które okazało się nie lada wyzwaniem dla każdego z nas.

Druga część warsztatów opierała się na wykładzie i pokazie, jak osoba niewidoma współpracuje z psem przewodnikiem. Pani Bożena jedna z pracownic „Ważnego miejsca” pokazała nam, jak wygląda pomoc i praca psa przewodnika. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć i doświadczyć na własnej skórze, jak trudno jest się poruszać osobie niewidomej. Mając całkowicie zasłonięte oczy, uczniowie poruszali się za pomocą białej laski dla niewidomych, starając się znaleźć wyjście z pokoju, w którym napotykali na różne przeszkody.

Całkowita ciemność spowodowała, ze wszyscy staliśmy się równi, pokazała nam jak ważna jest współpraca oraz jasne komunikaty, które pozwoliły nam się poruszać w mroku. Jednak najważniejszą rzeczą jaką wynieśliśmy z warsztatów była lekcja człowieczeństwa i możliwość doświadczenia empatii. Determinacja i chęć osób niewidomych i słabowidzących do życia w społeczeństwie jest godna naśladowania i służy nam jako wzór do tego, aby nie poddawać się przeciwnościom losu, tylko stawiać im czoła.